Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda bulunan sorular siz değerli taraftarlarımızın bizlere ilettiği sorular doğrultusunda hazırlanmıştır, sizlerden gelen soruların yoğunluğu ve önemi doğrultusunda ise güncellenmektedir.

Bilgi Sepeti nedir?

Bilgi al olarak seçtiğiniz/almak istediğiniz ürünlerin toplu olarak gösterildiği sayfa. Bilgi almak için talepte bulunduğunuz ürünleri bilgi sepetinizdekilere ekleme, çıkarma yapabilir ve adetlerini değiştirebilirsiniz. Sepetiniz sistemden çıkmanız durumunda sıfırlanacağından daha sonra alacağınız ürünleri İstek Listesi’ne eklemeniz tavsiye olunur.

Aradığım ürüne en kolay nasıl ulaşabilirim ?

1) Sitemizin içerisinde mevcut olan site içi arama motorumuzdan, aradığınız ürünün sadece birkaç harfini arama penceresine yazıp ‘Ara’ tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Böylece aradığınız ürüne hızlı bir şekilde erişmiş olacaksınız.

2) Yada sol menü’den ilgilendiğiniz ana kategori ve alt kategoriler vasıtası ile aramış olduğunuz ürünü bulabilirsiniz. Sayfamız tasarım esmasında marka , parça sayısı , özellik, kategori ve Tema dikkata alınarak özenle hazırlanmıştır.

Tek Yetkili Fenerium Tele-Satış Bayiisi nedir?

2017 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak Fenerbahçe Spor Kulubü’nün ilk sanal Fenerium’u olarak Tek Yetkili Tele-Satış Bayisi olduk.

Hafta içi  sabah 10:00 ile akşam 19:00 arası. Cumartesi – sabah 10:00 ile akşam 18:00 arası 0850 290 1907 ve 0216 290 1907 numaralarından siz değerli taraftarlarımız ile buluşuyoruz.

Hatta sizin için ürünlerimizi Alo Taraftar güvencesiyle daha da özelleştirerek Kişiye özel şal, 95-96 retro emlak bankası forması, tribün 1907 t-shirt ve tribün polo vb. ürünlerde Fenerium mağazaları dahil tek satış noktası ünvanına sahip olduk ayrıca Fenerium mağazalarında satılan her ürünün tedariğini sağlamaktayız.

Kargo ücretsiz mi?

Kısmen evet, 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktır.

Tele-Satış ile ödeme yöntemi nedir?

Müşterilerimiz sipariş işlerimlerini tamamladıktan sonra müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede müşterilerimize ulaşarak alışverişi tamamlar. Bu noktada tahsilatı IVR Pos sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir.

IVR-POS uygulaması hızlı ve güvenli bir şekilde alışverişi tamamlar. Bu sayede şirketler kanuni yükümlülüklerini yerine getirirken, müşterilerin kart bilgilerinin gizliliği de güvence altına alınır.

Resmi gazetede yayınlanan 6493 nolu kanunun “ÖDEME HIZMETLERI VE ELEKTRONIK PARA IHRACI ILE ÖDEME KURULUSLARI VE ELEKTRONIK PARA KURULUSLARI HAKKINDA” yönetmeliği ve “ÖDEME KURULUSLARI VE ELEKTRONIK PARA KURULUSLARININ BILGI SISTEMLERININ YÖNETIMINE VE DENETIMINE ILISKIN” tebliği yürürlüğe girmiştir.
Kanun, telefon üzerinden satış işlemi yapan işyerlerinin, müşteriye ait ödeme bilgilerini tutmasını, islemesini veya kaydetmesini yasaklayan maddeler içermektedir. Özetle, işletmeler cezai yaptırımlarla karsı karsıya kalmamak için müşterilerin telefon üzerinden kart bilgilerini girebileceği, bu bilgilerin gizli bir şekilde bankayla paylaşılıp ödeme işleminin güvenli şekilde gerçekleştirilebileceği, IVR-POS Kanca Kurumsal Proje Yönetimi ile siz değerli taraftarlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Lisanssız ürün ihbarı nasıl yaparım?

AloTaraftar.com web adresine giriş yaptıktan sonra üst menüden İLETİŞİM kısmına geçiş yapınız.

Sol taraftar bulunan iletişim formunu doldurarak Konu kısmına İhbar başlığınızı ekleyiniz.

İhbarınız hakkında detayları ve ilgili dökümanları resim formatında ekleyerek gönderebilirsiniz.

İhbarınız şirketimiz tarafından incelenerek kulüp yönetimine aktarılacaktır.

İletişim bilgileriniz 3. kişilere karşı korunarak, talep edildiğinde sadece kulüp yönetimi ile paylaşılacaktır.

Banka ATM lerinden kartlı/kartsız ödeme yapabilir miyim ?

Bankaların ATM lerinden yapılan ödemelerde, müşteri temsilcilerimiz tarafından siparişler eş zamanlı kontrol edilememektedir. Bu şekilde yapacağınız ödemeler sonrasında 0850 290 1907 hattımızı arayarak müşteri temsilcilerimize banka ATM sinin size vemiş olduğu dekontun detaylarını bildirmeniz  siparişinizin daha hızlı ve kolay onaylanmasını sağlayacaktır.

Siparişimi iptal etmek istiyorum ne yapmalıyım ?

Sipariş iptalleri için, siparişi verdiğiniz gün saat 18:00’a kadar, 0216 290 1907 ve 0850 290 1907 nolu telefonlardan müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz, güvenliğiniz için sipariş numarası ve kimlik bilgileri teyidi alındıktan sonra eğer ürününüz kargoya teslim edilmemişse, ödemeniz ürünü satın alırken kullandığınız ödeme yöntemi kullanılarak, siparişinizin tamamı tarafınıza iade edilecektir.

Ancak ürününüz kargoya verilmişse, sipariş iptali gerçekleştirilemeyecektir. Bu durumda ürünü kargodan teslim aldıktan tekrar tarafımıza korgolamanız gerekmektedir. Hasarlı ve kusurlu ürünler iadeleri dışında kargo gönderi ücretleri müşteriye aittir.

Cayma hakkı ve ürünlerin iadesi ?

Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit edildiği hallerde; ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde; ürünü iade alınmayacak ve bedeli iade edilmeyecektir. Bu durumlar dışında müşteri üründen cayabilir ve ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 14 gün içinde ürünün faturanın aslı ile iade edebilir.

Faturanın aslı gönderilmeyen ürünler iade alınmayacaktır.

Kusurlu ürünler dışındaki, ürün iade gönderi ücretleri müşteriye aittir, ödemeli gönderilen paketler teslim alınmayacaktır.

Outlet / Serisonu / Fırsat Ürünleri başlıkları altında satılan ürünlerin iadesi alınmamaktadır.

Yaptığım alıverişlerde teslimat şekilleri ve takibi nasıldır?

Siparişini verdiğiniz ve ödemesini yaptığınız ürünler 10 iş günü içinde kargoya teslim edilecektir, kargoya teslim edilen ürünler ortalama 4 iş günü içerisinde kargo şirketi tarafından müşteriye teslim edilir. Şu an için tek teslimat şeklimiz Kargo iledir.

Kargolarınızın nerede olduğunu sitemizin Sipariş İzleme sayfasında, ilgili siparişinizin yanında bulunan kargo takip numarasına tıklayarak yapabilirsiniz.

Yurtdışı gönderilerinde, gönderi yapılan ülkenin gümrük vergisi kanunu gereğince kargo şirketi kapıda, tarafımıza ürün bedeli olarak ödenen paraya ek olarak gümrük verigisi talep edebilir, doğacak olan gümrük vergisi ücretlerinden Kanca Kurumsal Proje Yönetimi Danışmanlık Ve Ticaret A.Ş. sorumlu tutulamaz. İlgili ücret, gönderi yapılan ülkenin gümrük vergisi kanunua göre değişiklik gösterebilir.

Ürünlerin garantisini kim veriyor ? Arızalı ürünler için ne yapmamız gerekiyor ?

Satılan ürünler firmamız garantisi altındadır.

Elektronik ve saat ürünlerinde dilerseniz mağaza yetkililerimizden tamiri/değişimi için talepte bulunabilir veya yetkilililerimizden talep edeceğiniz irtibat numaraları ile tedarikçi firma ile görüşüp, ürünlerinizin tamirini/değişimini kendinizde talep edebilirsiniz.

Alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerimi girmek zorundamıyım ?

Sayfamızdan Banka havalesi ve Tele-Satış ile alışveriş yapabilirsiniz, Tele-Satış ile ödeme seçtiyseniz siparişi tamamlamak için müşteri temsilcilerimiz sizlere ulaşacaktır ve sizi IVR (Tuşlama yönetimi) sistemine aktaracaktır. Kart bilgilerinizi tuşlayarak tamamen güvenli alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Alışverişlerinizde kredi kartı ile yaptığınız ödemeleriniz, gerekli görüldüğü takdirde takibe alınabilir, ödeme kontrolü için bekletilebilirler.

İnternet sitemizde ve IVR sistemimizde(Tuşlama yöntemi ile alışveriş) yapacağınız her alışveriş %100 güvenlidir. Sistemlerimiz dünyaca ünlü güvenlik kuruluşu olan Globalsign tarafından korunmaktadır. 128 bit’lik SSL (Secure Socket Layer) güvenliği içerisinde kredi kartı numaranızı sizin dışınızda kimse görüntüleyemez, ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankaya gönderilir. Firmamız dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz sadece siz ve banka arasındadır.